Boys 8U 25yd Backstroke – Finals

  1. Jason Chaplin, Bitterroot 20.69
  2. Kohen Sullivan, Chinook 20.94
  3. Kohen Rilley, Conrad 22.81
  4. Gavin Schmele, Chinook 22.93
  5. Nathaniel Plainfeather, Chinook 24.52
  6. Taos Welman, Cut Bank 25.31
  7. Reece Taylor, Conrad 22.96
  8. Jackson Tipton, Glendive 24.32
  9. Dylan Jolliffe, Glendive 24.38
  10. Kolten Machart, Scobey 24.41
  11. Jacob Metcalf, Chinook 24.46
  12. Avery Banner, Fairfield 25.40

 

Girls 8U 25yd Backstroke – Finals

  1. Ave Norby, Sidney 20.58
  2. Alexa Nelson, Plentywood 21.34
  3. Camille Cronk, Col Falls 21.45
  4. Katie Tillman, Chinook 21.63
  5. Alanis Peterson, Col Falls 21.78
  6. Knoelle Fergussen, Lewistown 22.56
  7. MaRae Smail, Malta 21.61
  8. Denvyr Tuss, Malta 22.47
  9. Taryn Borgen, Col Falls 22.84
  10. Sophia Larson, Glasgow 23.06
  11. Cara Henson, Sidney 24.29
  12. Avery Wolfe, Scobey 25.28

 

Boys 9-10 50yd Backstroke – Finals

  1. Zsomi Kari, Bitterroot 36.27
  2. Aren larson, Sidney 39.24
  3. Tyler Venegas, Col Falls 40.45
  4. Noah Murray, Plentywood 40.70
  5. Andrew Frederick, Bitterroot 5:00.00
  6. Morgan Axtman, Ft Benton 5:00.00
  7. Cole Kimzy, Bitterroot 41.41
  8. Royce Robinson, Lewistown 41.80
  9. Wyatt Delong, Bitterroot 44.07
  10. McCoy Banner, Fairfield 44.14
  11. Aiden Leibrand, Scobey 44.99
  12. Ben Alexander, Bitterroot 46.67

 

Girls 9-10 50yd Backstroke – Finals

  1. Breauna Erickson, Conrad 37.55
  2. Madeline Denton, 37.33
  3. Kaylee King, Col Falls 40.37
  4. Belle Elliot, Chinook 41.92
  5. Mace Bachoco, Big Sandy 42.44
  6. Julia Salois, Conrad 42.61
  7. Lainey Terry, Big Sandy 42.77
  8. Emma Stoddard, Col Falls 43.29
  9. Toryn Martinez, Fairfield 43.66
  10. Madison Ward, Bitterroot 44.55
  11. Ella Norby, Sidney 45.61
  12. Wren Jensen, Bitterroot 45.61

 

Boys 11-12 50yd Backstroke – Finals

  1. Tristan Gibson, Fairfield 31.86
  2. Andrew Rasmussen, harlem 32.64
  3. Dillin Geyer, Big Sandy 33.89
  4. Keegan Mullen, Bitterroot 35.13
  5. Connor Tuss, Malta 36.41
  6. Cameron Schwarzbach, Big Sandy 36.58
  7. Allec Knapton, Shelby 35.61
  8. Tyler McCormick, Col Falls 36.90
  9. Drew Carmody, Bitterroot 36.94
  10. Brayden Stordahl, Conrad 38.58
  11. Darrow Messerly, Malta 39.34
  12. Reece Elliot, Chinook 41.38

 

Girls 11-12 50yd Backstroke – Finals

  1. Brittany Kaufman, Glendive 31.91
  2. Emerald Templin, Col Falls 33.08
  3. Adria Lamb, Shelby 35.24
  4. Cherish Borjas, Chinook 36.04
  5. Sidney Delong, Bitterroot 36.12
  6. Payton Vermulm, Conrad 37.04
  7. Makiya DuBois, Plains 36.87
  8. Brooklyn Nason, Lewistown 37.79
  9. Klaire Krumeiede, Glasgow 38.07
  10. Megan Maxwell, Lewistown 38.16
  11. Makiya Wilke, Malta 38.75
  12. Kaytie Newman, Roundup 39.37

 

Boys 13-14 100yd Backstroke – Finals

  1. Brady Pleninger, Big Sandy 1:07.15
  2. Taggert Devaney, Harlem 1:10.44
  3. Ronnie Barnhill, Conrad 1:13.40
  4. Tyler Schwarzbach, Big Sandy 1:13.57
  5. Gus Courchesne, Bitterroot 1:16.74
  6. John Pflughoft, Roundup 1:19.62
  7. Tyler Hull, Bitterroot 1:15.84
  8. Jeremy Cheetham, Bitterroot 1:19.06
  9. Jaden Koon, Sunburst 1:19.84
  10.  Daniel Asseltine, Choteau 1:20.95
  11. John Shupert, Bitterroot 1:21.71
  12. Lance Blackcrow, Harlem 5:00.00

 

 

Girls 13-14 100yd Backstroke – Finals

  1. Delaney Higuera, Bitterroot 1:08.79
  2. Jaelynn Vielleux, Ft Benton 1:10.16
  3. Katye McGouldrick, Bitterroot 1:12.86
  4. Casey Fision, Bitterroot 1:14.93
  5. Ellie Lee, Choteau 1:14.95
  6. Charlotte Powell, Bitterroot 1:16.46
  7. Gwyneth Arthur, Sidney 1:15.75
  8. Hadley Garsjo, Sidney 1:15.96
  9. Chloe Cota, Roundup 1:16.66
  10. Jillian O’Brien, malta 1:18.00
  11. Emily Tuck, Bitterroot, 1:18.25
  12. Kimberly Peacock, Col Falls 1:20.33

 

Boys 15-19 100yd Backstroke – Finals

  1. Finn Belanger, Bitterroot 59.49
  2. Aidan Carmody, Bitterroot 1:01.84
  3. Brennan Williams, Bitterroot 1:02.87
  4. Teran Koerner, Bitterroot 1:05.27
  5. Jack Anderson, Plentywood 1:06.92
  6. Benjamin Brodhead, Sidney 1:08.63
  7. Jordan Billingsley, Glasgow 1:13.72
  8. Christopher larson, 1:18.22
  9. Randall Hensley Cut Bank 1:21.43
  10. Trajan Hannum, Chinook 1:26.07
  11. Cole Roberts, Sidney 1:30.01

 

Girls 15-19 100yd Backstroke – Finals

  1. Katie Kaiser, Glasgow 1:07.37
  2. Torey Dahl, Sidney 1:08.81
  3. Bailey Ward, Bitterroot 1:10.81
  4. Andrea Russell, Conrad 1:11.51
  5. Kendra Zander, Glendive 1:13.35
  6. Allisa Buck, Shelby 1:14.68
  7. Nicole Billedeaux, Cut Bank 1:14.04
  8. Jordan Kulczyk, Glasgow 1:18.37
  9. Shay Garfield, malta 1:19.51
  10. Hannah Webber, Roundup 1:20.09
  11. Ella Schye, malta 1:21.22
  12. Sheridan Johnson, Conrad 1:22.89