State Swim Meet – Butterfly Preliminary
The following swimmers have qualified for Sunday’s Butterfly Finals:
Boys 8&Under 25 yds
- Tyler Jette, Bitterroot 21:15
- Tegan Jones, Conrad 21:26
- Ryan Unruh, Sidney 21.86
- Brecken Maher, Scobey 23.10
- Jake Wade, Glendive 24.23
- Reece Taylor, Conrad 25.64
- Cooper Axtman, Scobey 25.73
- Dax Yeager, Choteau 26.84
- Hunter Cole Chester 27.38
- Lucas Hill, Sidney 29.66
- Jahmiah Huffman LaBrie, malta 35.41
- Blake Lekvold, Scobey 37.39
Girls 8&Under 25yds
- Jaimison Soderquist, Plentywood 16.75
- Morgan Kindropp, Sidney 19.86
- Ave’ Norby, Sidney 20.52
- Zoey Garsjo, Sidney 21.05
- Kaitlyn Hiltunen, Glasgow 21.35
- Kari Pederson, Lewistown 21.39
- Svea Hogan, harlem 21.42
- Hadley Maher, Scobey 25.19
- Eleri Wheat, Bitteroot 25.28
- Taryn Borgen, Col Falls 25.55
- Brittney Sorlie, Malta 25.74
- Brooke Evans, Col falls 25.87
Boys 9-10 50yds
- Braden Mattson, Chester 35.66
- Andrew Frederick, Bitterroot 36.02
- Kieran Netburn, Lewistown 37.95
- Cole Kimzey, Bitterroot39.44
- Thain White, Glendive 42.04
- Marshall Caves, malta 43.23
- Nathan Blackadar, Lewistown 43.72
- Wyatt Delong, Bitterroot 45.09
- Thaden Godfrey, Roundup 45.61
- Aiden LeBrand, Scobey 46.05
- Hunter Sanders, Sidney 46.07
- Izaak Yockim, Sidney 46.09
Girls 9-10 50yds
- Dakota Gibson, Fairfield 36.42
- Abby Begger, Glendive 37.49
- Catherine deGuzman, Lewistown 38.94
- Kaylee King, Col Falls 39.33
- Alaura Hawley, Harlem 40.89
- Unique Jendro,Chinook 41.31
- Megan Frank, Glendive 42.28
- Marie Hogan, Harlem 43.28
- Hallie Neibauer, Chinook
- Jasmine Templin, Col Falls 46.67
- Madison Jackson, Harlem 47.13
- Ella Norby, Sidney 47.43
Boys 11-12 50yds
- Hayden Axtman, Ft Benton 27.80
- Payton Leibrand, Scobey 30.44
- Dillin Geyer, Big Sandy 30.83
- Tristan Gibson, Fairfield 31.92
- Dalton Sand, Glasgow 33.75
- Brady Barnhill, Conrad 33.98
- Reagan Machant, Scobey 34.45
- Cadogan Wheat, Bitterroot 34.49
- Christian Solberg, Scobey 36.14
- Jeremiah Venegas, Col Falls 36.53
- Connor Cheff, Col Falls 39.28
- Bryce Ghekiere, Chester 41.20
Girls 11-12 50yds
- Maddison Underdal, Shelby 30.62
- Cate Cota, Roundup 32.51
- Gracee Lekvold, Scobey 32.56
- Audrey Taylor, Conrad 33.07
- Liberty LaValley, Choteau 33.26
- Taylor Stewart, Sidney 34.13
- Izabell Siegle, Glendive 34.80
- Ashlee Wang, Ft Benton 35.63
- Elizabeth Langwald, Sidney 37.57
- Shelby Schneider, Glendive 39.27
- Alaynee Hawley, Harlem 39.38
- Emma Naylor, Conrad 39.61
Boys 13-14 50yds
- Brandon Machart, Scobey 27.67
- Caleb Russell, Lewistown 27.89
- Andrew Woods, Chester 28.90
- Trevor Johnson, Glasgow 28.97
- Kade Strutz, Big Sandy 29.62
- Jaden Koon, Sunburst 31.11
- Jared Robinson, Roundup 31.92
- Joshua Buck, Shelby 32.19
- Renny Turner, Shelby 32.22
- John Pflughoft, Roundup 32.36
- Micah Solberg, Scobey 32.76
- Calvin Crighton, Glendive 34.29
Girls 13-14 50yds
- Kendra Newman, Bitterroot 29.22
- Katie Frederick, Bitteroot 30.87
- Emma Webber, Roundup 31.81
- Jaelyn Vielleaux, Ft Benton 33.09
- Hope White, Glendive 33.22
- Maysen Mindt, Sidney 33.82
- Allison Broesder, Conrad 33.98
- Kimberly Peacock, Col Falls 34.22
- Elizabeth Ringdahl, Conrad 34.90
- Ella Sharples, Chinook 35.49
- Sage Kilgore, Scobey 35.97
- Cree Lulack, Plains 36.11
Boys 15-19 50yds
- Ben Anderson, Plentywood 25.73
- Andrew Eberling, Plentywood 26.24
- Michael McGinnis, Sidney 26.53
- Jack Couch, Bitterroot 26.59
- Ben Rauscher, Conrad 26.82
- Levi Gibson, Fairfield 26.89
- Trev Stewart, Sidney 27.23
- Alec Lovegren, Sidney 27.34
- Sam Renville, malta 27.69
- Cash Cota, Roundup 28.64
- Steven Mulonet, Chinook 29.60
- Hunter Mucke, Conrad 30.16
Girls 15-19 50yds
- Kyliegh Salois, Conrad 28.41
- Aubrey Kessel, Sidney 28.61
- Chy Handran, Scobey 28.96
- Jenna Leader, 29.04
- Andrea Russell, Conrad 29.31
- Kendra Zander, Glendive 30.32
- Katelynn Larson, Cut Bank 30.87
- Haylee Koon, Sunburst 31.68
- Hannah Webber, Roundup 31.77
- Kim Ghekiere, Chester 32.13
- Brooke Mycke, Conrad 33.01
- Madelaine Woods, Chester 33.32