State Swim Meet – Breaststroke Preliminary
The following swimmers have qualified for Sundays Breastroke finals:
Boys 8&Under 25 yd
- Jason Chaplin, Bitterroot 21.02
- Daniel Tilleman, Chinook 22.39
- Teagan Reimer, Ft Benton 22.65
- Ryan Unruh, Sidney 25.33
- Teagan Jones, Conrad 25.43
- Hunter Cole, Chester 26.28
- Lucas Boner, Glendive 29.64
- Kolten Machart, Scobey 30.67
- Tyler Tuttle, Roundup 38.59
- Gage Sem, Roundup 51.12
Girls 8& Under 25yd
- Katie Tilleman, Chinook 22.74
- Jai Baumann, Big Sandy 22.87
- Ava Robinson, Lewistown 24.40
- Dafini, Bohmer, Cut Bank 24.51
- Brooke Tomassi, Roundup 25.60
- Cara Henson, Sidney 25.68
- Panni Kari, Bitteroot 25.84
- Bobe Kari, Bitterroot 26.47
- Haley Weber, Bitterroot 26.63
- Kennadi Cromwell, Scobey 27.38
- Maddie Schieber, Sidney 27.65
- Amara Iverson, Sidney 27.93
Boys 9-10 50yd
- Matyi Kari, Bitetrroot 37.84
- Aren Larsen, Sidney 44.40
- Max Cianflone, Bitterroot 44.72
- Royce Robinson, Lewistown 45.01
- Lane Hasler, Chinook 45.50
- Kaelin Pisle, Roundup 47.30
- Noah Johnson, Bitterroot 48.2
- Luke Cromwell, Scobey 48.81
- Hunter Sanders, Sidney 49.81
- McCoy Banner, Fairfield 49.86
- Asher Frost, Bitterroot 50.41
- Kale Witt, Sidney 50.95
Girls 9-10 50yd
- Mace Bachoco, Big Sandy 41.1
- Cami Blevins, Shelby 42.73
- Madeline Denton, Lewistown 43.59
- Emme Courchesne, 44.00
- Breauna Erickson, Conrad 45.06
- Josalyn Genereux, Big Sandy 45.32
- Belle Elliot, Chinook 46.32
- Lilly Newman, Roundup 46.71
- Alexis Helterline, Plains 46.84
- Hailee Wang, Ft Benton 47.34
- Morgan Friede, Chinook 47.61
- Avery Cole, Col Falls 47.69
Boys 11-12 50yd
- Payton Liebrand, Scobey 37.94
- Darrow Messerly, Malta10
- Tucker, Belanger, Bitterroot 39.36
- Kody Strutz, Big Sandy61
- Peyton Malmberg, Col Falls 40.15
- Conner Cheff, Col Falls 40.35
- Cadogan, Wheat, Bitterroot 41.85
- Brady Barnhill, Conrad 42.53
- Connor Tuss, Malta63
- Tyler Schoen, Chinook 43.09
- Clay Davidson, Plentywood 43.09
- Jackson Schmele, Chinook 43.26
Girls 11-12 50yd
- Liberty Lavalley, Choteau 36.35
- Cate Cota, Roundup 37.93
- Gracee Lekvold, Scobey 38.28
- Brooke McWilliams, Fairfield 38.39
- Audrey TaylorConrad 38.41
- Gemma Sharples, Chinook 38.81
- Heather Pease, Ft Benton 39.17
- Ella Gabelhausen, Bitterroot 39.70
- Brooklyn Nason, Lewistown 41.32
- Cherish Borjas, Chinook 41.34
- Molly Nelson, Chester 41.44
- Taylor Stewart, Sidney 41.76
Boys 13-14 100yd
- Taggert Devaney, Harlem 1:12.91
- Jared Robinson, Roundup 1:18.34
- Andrew Woods, Chester 1:18.38
- Jack Brownlee, Bitterroot 1:19.75
- Zachery Cheetham, Bitterroot 1:20.18
- Andrew Anderson, Cut Bank 1:21.29
- James Role, Col Falls 1:22.50
- Seth Dodds, Sidney 1:24.35
- Jackson Delong. Bitterroot 1:24.93
- Derek Melton, Chester 1:25.00
- Braydon Cromwell, Scobey 1:25.88
- Jaden Koon, Sunburst 1:25.91
Girls 13-14 100yd
- Hadley Garsjo, Sidney 1:21.11
- Grace Finke, Big Sandy 1:21.91
- Katye McGouldrick, Bitterroot 1:23.16
- Becca Parker, Bitterroot 1:23.16
- Jillian O’Brian, Malta 1:24.37
- Lily Ogden, Bitterroot 1;25.85
- Reba Doucette, Malta 1:27.69
- Emily Tuck, Bitterroot 1:27.81
- Sage Kilgore, Scobey 1:29.51
- Anna Zimmer, Lewistown 1:29.51
- Ashton Ator, Plentywood 1:30.36
- Shea Roberts, Sidney 1:31.36
Boys 15-19 100yd
- Levi Gibson, Fairfield 1:08.26
- Cash Cota, Roundup 1:10.28
- Grant O’Brian, Malta 1:11.79
- Aidan Carmody 1:13.15
- Matthew Louvar, Big Sandy 1:13.37
- Michael McGinnis, Sidney 1:13.66
- Brandon Morneau, Chinook 1:15.41
- Justin Machart, Scobey 1:15.50
- Ben Miller, Glasgow 1:16.84
- Connor Fink, Sidney 1:18.60
- Randall, Hensley, Cut Bank 1:22.57
- Christopher Larson, Scobey 1:22.78
Girls 15-19 100yd
- Aubrey Kessel, Sidney 1:16.05
- Alexis McWilliams, Fairfield 1:16.59
- Siri Pederson, Lewistown 1:18.31
- Carrie Cota, Roundup 1:19.15
- Kyleigh Salois, Conrad 1:19.27
- Haylee Koon, Sunburst 1:20.63
- Rheanna Messerly, Malta 1:21.39
- Shay Garfield, Malta 1:23.13
- Katelyn Lamb, Scobey 1:25.47
- Erin Pula, Chinook 1:26.45
- Hollye Blekestad, Sidney 1:32.23
- Molly Yeager, Lewistown 1:33.77