Athlete of the Week

Athlete of the Week
Our KSEN/K96 – Bozeman Trophy athletes of the week are making a name for themselves on the track and in the case of our male athlete of the week, in his third sport of the season. Female athlete of the week honors go to Kamdyn Molenda, a junior from Cut Bank, who coach Crystal Kain says has be…
Athlete of the Week
(Shelby) – They waited for a long time to tee it up, but when the time came both of our KSEN/K96 – Bozeman Trophy athletes of the week had no winter rust on their swings.
Our male athlete of the week has already gained notoriety from the numerous junior championships that he has either wo…
Spring Athletes of the Week
Mother Nature finally allowed enough games to be played that we can finally name a couple of new athletes of the week. Our female athlete of the week has quietly performed in several small invitational events that were more or less just meant to get some playing time, but still, she hasn&CloseCurlyQ…
Friday Scores
BOYS BASKETBALL

Eastern AA

Loser Out

Billings Skyview 55, Butte 44


Semifinal

Bozeman 47, Great Falls 44
Great Falls Russell 58, Billings Senior 47


Western AA

Loser-Out

Kalispell Flathead 64, Missoula Big Sky 44


Semifinal

Missoula Hellgate 58, Helena 32
Missoula Sentinel 46, Kalispell Glacier 42


State A at MSU

Los…
Thursday Scores
BOYS BASKETBALL

Eastern AA

First Round

Billings Senior 53, Billings West 52
Bozeman 66, Billings Skyview 44
Great Falls 45, Butte 41


Western AA

First Round

Helena 60, Kalispell Flathead 55
Kalispell Glacier 51, Helena Capital 36
Missoula Hellgate 58, Missoula Big Sky 48


State A at MSU

First Round

Billings Centra…
Divisional Basketball Broadcast Schedule
Here's our plan for Thursday, February 22, 2018:
KSEN:

1:00 PM Choteau –v- Malta
4:00 PM Heart Butte Girls -v- Fort Benton
6:30 PM Shelby –v- Wolf Point
8:00 PM Fairfield –v- Poplar

KZIN

3:30 PM Browning Boys –v- Butte Central
7:00 PM Heart Butte Boys -v- Chinook
8:30 PM Sunburst Boys -v- GFCC

Saturday’s Scores
BOYS
Northwest A at Ronan

Loser Out

Browning 75, Whitefish 52
Libby 54, Columbia Falls 53


Consolation Final

Browning 72, Libby 50


Championship

Polson 63, Ronan 51



District 1B at Conrad

Loser Out

Choteau 66, Cut Bank 42
Fairfield 65, Conrad 45


Consolation Final

Fairfield 60, Choteau 57


Championship

Shelby 57, Rock…
Saturday Scores
Anaconda 68, Eureka 50
Arlee 93, Valley Christian 28
Baker 45, St. Labre 44
Belt 63, Centerville 50
Billings Central 42, Laurel 32
Billings Senior 66, Butte 46
Friday Scores
Big Timber 68, Townsend 53
Bigfork 71, St. Ignatius 24
Billings West 57, Butte 41
Bridger 57, Absarokee 42
Cascade 58, Augusta 41
Chester-Joplin-Inverness 49, Box Elder 38
Thursday’s Scores
Arlee 65, Hot Springs 14
Billings Senior 73, Billings West 64
Bridger 76, Roberts 30
Columbia Falls 70, Browning 65
Forsyth 63, Red Lodge 50
Gardiner 76, Shields Valley 27
 
Hamilton 63, Corvallis 45
Harrison-Willow Creek 55, Sheridan 39
Helena 54, Belgrade 50
Kalispell Glacier 63, Polson 48
Laurel 63, Columbu…

Load More Articles